KALYMNOS

sulfasalazin depression

sulfasalazin operation go sulfasalazin kaufen

tetracyclin kviser

tetracyclin 99 tetracyclin 99 tetracyclin kviser
Bir Günde Kalymnos’u Keşfedin

Kalymnos adasını bizler dilimize yakın olduğu için Kilimli diye adlandırmışız ancak ada kilimden ziyade süngercilik ve dağ tırmanışlarıyla ünlü. Kalymnos ‘un merkezi Pothia ,etrafı yüksek tepelerle çevrili bir liman kentidir. Ada olduğu için trafik hayli rahattır. Adayı görmek tanımak için kişi başı 10 Euro vererek otobüs turlarına katılmak en akılcı yollardan biridir. Ama arzu ederseniz 30 Euro civarınada ,pazarlık ederseniz 25 Euro ‘ya kadar küçük güzel klimalı araçlar bulmak mümkündür.

Adaya gelirgelmez karşınıza tepe üzerinde bulunan önemli yerlerden biri olan Saint Savvas Manastırı görkemli hacıyla size çekici gelir.
Buraya çıkmak için ya otobüs turuna katılmalı ya da taksi tutmanız gerekir ama çıkmaya,görülmeye değer bir yerdir Saint Savvas Manastırı. Hele buradan Kalymnos’u seyretmek sanki uçaktan Kalymnos’u seyretmek kadar keyif vericidir.Burada bol bol fotoğraf çekilebilir.
Kalymnos ‘ta yaşayan yerliler geçimlerini süngercilikten sağlamaktadırlar.Bu yüzden buradaki sünger satıcıları hayli ilgi görür.Sünger Fabrikası görülecek yerler arasındadır.

Adada yine otobüs gezisine katılırsanız göreceğiniz Massouri,Myrties ve Vlyhadia gibi güzel sahiller bulunmaktadır.Bu sahilleri görmeden Kalymnos hakkında bir fikir sahibi olamayacağınızı belirtmek isteriz.

Ayrıca adanın etrafını dolaşırken tekneden fark edilmeyen daracık girintisiyle Vathy ilgi çekici yerlerdendir.Hediyelik eşya olarak bu bölgede üretilen Ouzo (bizim rakımıza eşdeğer) ,Sakızdan üretilmiş türlü çeşitli mamuller ,yerel peynirler, yörenin meşhur eşarpları ve süngerlerinden alabilirsiniz.

Öğle yemeği için fırsatınız olursa Vathy ‘deki tavernaları öneririz. Burada önce güneşte kurutulan ahtapotlar bütün gün ızgara yapılıp masanıza getirilmekte..
Yine Caciki (bildiğimiz cacık) Mousakka, Baklava gibi yiyecekleri kendi milli yiyecekleri gibi satmalarına şaşırmayın. Balık ,salata ,birkaç meze ,peynir,kavun ve Ouzo ‘dan oluşan bir menüye 30-35 Euro ödersiniz. Ama bu yediğinizin gerçekten karşılığıdır Kalymnos’ta . Mossouri  ve ‘Myrties in karşısında yer alan Telentos adası manzarası ilehemen dikkatinizi çeker .Massouri ‘den sürekli teknelerle 10 dakikada adaya geçilebilmektedir. Adanın bu bölgesindeki dik volkanik yamaçlar dağ tırmanışları için oldukça elverişlidir ve dünyaca ün yapmıştır. Her yıl yaz aylarında dağ sporları ile ilgili uluslar arası festivaller ve yarışmalar tertiplenmektedir. Yunan müziğinin ve Sirtaki ‘nin en bol duyulduğu ,oynandığı adalardan birinde olduğunuzu unutmayın. Burada canlı müzik bulunan tavernalarda 30-35 Euro ‘ya müzikli,danslı ve yemekli güzel bir gece geçirebilirsiniz. Unutmayın çok kişi sizi Kalymnos’ta “Merhaba” diye karşılayacaktır.
Kalymnos Yunanistan ‘a bağlı Oniki Ada ‘dan biri . Kalymnos,İstanköy ‘ün (Kos) 12 km kuzeyi, Leros’un 2 km güneyi ve Bodrum yarımadasın’nın yaklaşık 26 km batısında yer alır. Kalymnos çevresindeki Pserimos,Telendos,Kalolimnos ve Plati pek çok adacıkla beraber Kalymnos yönetim bölgesini oluşturur. Güneydoğu kıyısındaki bir koyun ucunda yer alan ve ada nüfusunun çoğunluğunu barındıran yönetim merkezi Kalymnos (Pothia) ,adanın en büyük limanı ve Ege’de ödemli bir ticaret merkezidir.
Dağlık olan adanın yüzölçümü 110 km2 dir.Adanın ortasına doğru uzanan volkanik Vathis Vadisi kaynak sularıyla beslenir ve Turunçgil,zeytin,incir ve üzüm yetiştirilmesine olanak verir.
Peloponnesos’taki Epidauros’tan gelen bir Dor kolonisince yerleşime açıldığı sanılır. Kendisine ait bir para birimi olan ada, Atinan’nın M.Ö.5.ve 4. Yüzyıllarda oluşturduğu iki birliktede yer aldı. Bir Pers satraplığı iken ,M.Ö. 332 ‘de Büyük İskender ‘in ordularınca ele geçirildi.Daha sonra Roma imparatorluğu’nun Asya Eyaleti’ne bağlandı. 1310 ‘a değin Venedik işgalinde kaldı. Bu tarihten sonra Rodos Şövalyeleri ‘nin eline geçti.1522 ‘de öteki adalar ile beraber Osmanlı yönetimine girdi. Osmanlı yönetiminde iken Rodos ve Kos’un aksine Kalymnos’a bir Türk göçü yaşanmadı. 1912 ‘de İtalyanlar tarafından işgal edildi.İtalyanların asimilasyon politikalarına direnen Kalymnos halkının çoğu II.Dünya savaşı sırasına Türkiye’ye kaçtı.Ada ,1947 de Yunanistan’a geçti.
Vathis vadisinde yapılan tarım faaliyetleri ada ekonomisi içinde küçük bir paya sahiptir. En önemli ekonomik faaliyeti Turizmdir. Turizm dışında ,geçmişi klasik çağa inen sünger avcılığı ile geleneksel eşarp üretimi başlıca geçim kaynağıdır.


Discover Kalymnos
The island of Kalymnos experienced a similar history with the rest of the islands that from the group called Dodecanese. Kalymnos has beenin habited since the pre Minoan times .During the Archaiz period, the distance of the Dodecanese from the imperial Athens.
With the rise of the Macedonian Empire,Kalymnos,as well as the other islands of the group,became part of it. After the death of Alexander the Great , one of its successors, Ptolemy I of Egypt, took control of all the islands of the Dodecanese . The inhabitants of the group were the first Greeks to convert to Christianity because Saint Paul and Saint John made a stop there to preach their faith. During the Early Byzantine times Kalymnos was flourishing,like all the other islands of the group, but by the 7th century AD,theinvaders started to be attracted by the strategic and alsovulnerable position of those islands. In the 14th century, the Knights of Saint John of Jerusalem ruled Kalymnos , along with all Dodecanese islands, and built the Castle of Crysocheria to protect it.
Between 1522-1912 period Ottoman Empire ruled the island. When the İtalians surrendered , the Germans and the British fought to take control over the islands of the Dodecanese, causing great damages and sufferings among the population. Kalymnos was United to the newly built Greek State with the rest of the Dodecanese in 1947 . In the 1960s,the economy of Kalymnos ,based on sponge fishing, gradually declined and many residents migrated.
Villages in Kalymnos Island
Pothia Town : On the southern side of the island . Pothia is the capital and main port of the island . It is adensely populated town that streches around a bay and it is surrounded by wild mountainsides
Myrties : 8 km nort west of Pothia . Myrties is a picturesque seaside village that gets pretty busy in summer. From there , excursion boats depart fort he neighbouring island of Telendos.
Massouri : 9 km North west of Pothia . Part of this long beach is organized with sunbeds and umbrellas . In general , this is one of the most popular beaches on Kalymnos.
Beaches
Kantouni : 5 km nort west of Pothia. This is a long beach with soft sand and cyrstal water. The coast is surrounded by some wild mountains.
Emporio : 24 km North west of Pothia . The calm beach of Emporios has pebbled and sandy spots. The water is cyrstal and few tourist facilities surround the beach.
What to do
Rock Climbing , The amazing mountainous and step landscape of Kalymnos provides a great opportunity to experience rock climbing. In fact , there is a climbing school on the island and an International Climbing Festival is regularly held , gaining popularity over time.
Sponge Factory , Kalymnos had a long tradition in sponge fishing in the past, but today it has only few sponge factories in Pothia . There you can get informed on the process of collecting and elaborating sponges.
Sea World Museum , This Nautical-Sea Worl Museum is housed in a building next to the Town Hall. It consists of four rooms and it exhibits items related to sponge fishing . photograps , ship models and folk pieces about traditional life on Kalymnos.
Church Of Agios Savvas , The beautiful church of Agios Savvas is located on top of a hill, 2 km South of Pothia , so it offers amazing view to the town and the port. It is made of Stone in the shape of cross and has round domes.
Telendos Islet , This small island was separated from Kalymnos due to an earthquake in 535 A.D. Telendos has a single settlement with 50 inhabitants and a nice landscape to stroll around. It is connected to Kalymnos by boat from Myrties. Only has one main road.